Fakty, których nie wiedziałeś o chmurach!Wszyscy wiedzą, że chmury są zbudowane z wody, prawda? Nie są po prostu świadomi, jak fascynująca jest nauka o chmurach. Prawdopodobnie wiesz o różnych rodzajach chmur, które istnieją i o tym, jak wysoko pojawiają się na niebie. Ale co jeszcze o nich wiesz? Wszyscy wiemy, że deszcz pada z powodu procesu kondensacji, który zachodzi wewnątrz chmury, gdy jej temperatura spada poniżej punktu rosy i para wodna skrapla się w ciekłe kropelki. Ale podczas gdy to wszystko jest elementarną wiedzą, istnieje sporo ciekawych faktów na temat chmur i ich powstawania, które są znacznie mniej powszechnie znane...

Formacja chmur

Kiedy patrzymy na niebo i widzimy nad głową zbiór białych, puszystych rzeczy, wiemy, że to chmura. Ale skąd to wiemy? Czym dokładnie są chmury i co je tworzy? Chmury składają się z mieszaniny różnych substancji i istnieją w różnych formach, w zależności od proporcji tych substancji. Trzy główne składniki chmur to para wodna, woda w stanie ciekłym i kryształki lodu. Formy chmur zależą od względnych proporcji tych substancji i temperatury powietrza na różnych wysokościach. Istnieje dziewięć głównych typów chmur, ale można je dalej podzielić na odmiany w oparciu o ich formę i strukturę. Aby zrozumieć powstawanie chmur, warto wiedzieć, że składają się one z trzech głównych składników: pary wodnej, ciekłej wody i kryształków lodu.

Chmury Cumulus

Chmury Cumulus są najczęściej występującym typem chmur i są generalnie łagodnymi formacjami. Na ogół mają biały kolor, ale nie zawsze tak jest. Czasami pojawiają się jako ciemnoszare lub nawet złowieszcze czarne. Chmury Cumulus powstają z ciepłego, wilgotnego powietrza w pobliżu powierzchni ziemi. Gdy to ciepłe powietrze wznosi się i ochładza, para wodna skrapla się w kropelki i tworzy puszystą, białą chmurę powyżej. Chmury Cumulus są tworzone przez ciepłe powietrze unoszące się z powierzchni ziemi. Grawitacja ściąga kropelki wody z powrotem w kierunku ziemi, a kiedy kropelki napotykają chłodniejsze powietrze w pobliżu powierzchni ziemi, stają się zamrożonymi kryształkami.

Chmury Cirrus

Chmury Cirrus to najczęstsza forma chmur w górnej troposferze. Składają się w dużej mierze z kryształków lodu, które mogą rozciągać się na wiele kilometrów, ale zazwyczaj ich długość nie przekracza 2 kilometrów (1,2 mili). Chmury Cirrus są białe lub mają bardzo jasny odcień szarości. Często znajdują się nad chmurami altostratus i nimbostratus i czasami można je zobaczyć tworzące aureolę wokół słońca lub księżyca. Chmury Cirrus powstają, gdy temperatura powietrza jest poniżej zera, ale obecna jest para wodna. Para wodna kondensuje się i zamarza, gdy się wznosi i pozostawia za sobą smugę kryształków lodu.