Jak wymienić nadkola plastikowe?

Plastikowe nadkola to akcesoria, w które warto zaopatrzyć każdy samochód. Pojazd w trakcie jazdy narażony jest na różnego rodzaju zagrożenia. Niektóre z nich związane są z przedmiotami i zanieczyszczeniami, które znajdują się na drodze i odbijają się od kół. Wówczas nadkola stanowią cenny element zabezpieczeń. Dowiedz się, czym one są, jaką funkcję spełniają oraz w jaki sposób je wymienić.

Czym są nadkola w samochodzie?

Nadkola samochodowe to dodatki, które montuje się tuż nad kołami samochodu. Robi się w celu stworzenia bariery ochronnej pomiędzy kołem a karoserią pojazdu. Aby nadkola spełniały swoje zadanie, muszą być wykonywane z wysokiej jakości komponentów. W produkcji stosuje się wytrzymałe tworzywo sztuczne. Jeżeli element ten ulegnie uszkodzeniu, warto go wymienić. Jakakolwiek utrata ciągłości ochrony może negatywnie odbić się na stanie karoserii i przyspieszyć jej degradację.

W jaki sposób wymienić nadkola plastikowe?

Ciekawym wyborem są nadkola plastikowe uniwersalne. Jak sama nazwa wskazuje, są to elementy, które można dopasować do różnego typu pojazdów. Warto wiedzieć, w jaki sposób je wymienić. Poniżej w kilku krokach opisaliśmy cały proces.

Przygotuj narzędzia do wymiany

W każdym pojeździe sposób montażu nadkoli plastikowych może się nieco różnić. W związku z tym warto przygotować zestaw uniwersalnych narzędzi, które mogą się przydać. Należą do nich m.in.: śrubokręt płaski, śrubokręt krzyżak, klucze nasadowe lub płaskie, kombinerki, spinki i śruby, podnośnik lub lewarek. Oczywiście nie zapomnij też o odpowiednio dobranych nadkolach.

Demontaż starego nadkola

Po przygotowaniu narzędzi możesz przejść do demontażu starego nadkola plastikowego. W tym celu najpierw ustabilizuj pojazd oraz podnieś go za pomocą lewarka. Następnie zdemontuj koło, aby uzyskać dostęp do nadkola. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie śrub mocujących nadkole do karoserii. Jeśli znajdują się w dobrym stanie, to z wyczuciem je odkręć. Jeżeli masz trudności z odkręceniem śrub, to warto skorzystać z dedykowanych środków, w tym m.in. WD-40. Następnie usuń spinki przytrzymujące nadkola, ale zwróć uwagę na to, aby ich nie uszkodzić. Dzięki temu będą nadawały się do kolejnego użytku. Po tym zabiegu można zdjąć nadkola.

Montaż nowego nadkola

Nowe nadkola plastikowe powinny idealnie pasować do danego typu pojazdu. Dotyczy to m.in. rozmieszczenia otworów montażowych. Dokładnie sprawdź to, zanim zdecydujesz się na zakup. Po dopasowaniu tego elementu przejdź do montażu. Przykręć śruby w taki sposób, aby stopniować napięcie na plastik (przykręcanie krzyżowe). Na koniec wszystkie mocno dokręć. Dzięki temu zredukujesz ryzyko uszkodzenia materiału i sprawisz, że nadkola będą stabilnie przymocowane. Po skończonym montażu sprawdź, czy nie ma żadnych luzów. Weryfikuj to również przez pierwsze dni użytkowania auta. Jeśli zajdzie taka konieczność, dokręć nadkola plastikowe.

Jeżeli jeszcze nie masz nadkoli lub te w Twoim aucie wymagają wymiany, nie zwlekaj. Każdy kolejny dzień negatywnie wpływa na karoserię i podwozie Twojego samochodu. Wysokiej jakości nadkola i inne akcesoria do aut znajdziesz w sklepie internetowym Nadkola.