Jakie planety Układu Słonecznego są najbardziej interesujące dla badaczy kosmosu?Odkąd ludzie odkryli Układ Słoneczny i wszystkie jego planety, ludzkość fascynuje się ich odkrywaniem. Badacze kosmosu przez wieki pracowali nad zrozumieniem budowy i funkcjonowania Układu Słonecznego. Wśród jego planety najbardziej interesująca jest Ziemia, ale nie jest jedyną planetą, która fascynuje astronomów. Wśród wszystkich planet Układu Słonecznego, które są interesujące dla badaczy kosmosu, są: Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran.

Merkury

Merkury jest najbliższą planetą Słońca i jest najmniejszą planetą Układu Słonecznego. Jest tak blisko Słońca, że prawdopodobnie nigdy nie został zbadany przez ludzi z bliska. Merkury ma najkrótszy rok ze wszystkich planet Układu Słonecznego i krąży wokół Słońca 88 razy szybciej niż Ziemia. Merkury ma bardzo nieregularną powierzchnię i jest tak blisko Słońca, że temperatury na jego powierzchni mogą osiągać 420 stopni Celsjusza. Jego powierzchnia jest wyjątkowa, ponieważ jest wyjątkowo skalista i ma wiele kraterów pochodzących z uderzeń meteorytów.

Wenus

Wenus jest drugą planetą od Słońca i jest najbliższą planetą Ziemi. Ma bardzo podobną wielkość do Ziemi i ma najbardziej zbliżoną do Ziemi masę spośród wszystkich planet Układu Słonecznego. Wenus jest także jedyną planetą w Układzie Słonecznym, która ma atmosferę wyłącznie wodoru i helu. Temperatura na Wenus jest bardzo wysoka i może osiągnąć nawet 460 stopni Celsjusza. Powierzchnia Wenus jest bardzo podobna do Ziemi, ale jest znacznie bardziej zmieniona, ponieważ prawie cała powierzchnia jest pokryta wulkanicznymi formacjami, kraterami i innymi szczelinami.

Mars

Mars jest czwartą planetą od Słońca i jest najbardziej znaną spośród planet Układu Słonecznego. Przez wieki ludzie byli fascynowani tym czerwonym światem, który wygląda jak z innej planety. Mars jest znacznie mniejszy niż Ziemia, ale jego powierzchnia jest podobna do Ziemi, ponieważ ma dużo wyżyn, gór i wulkanicznych formacji. Mars ma skomplikowany system kanałów i jezior, które są uważane za pozostałości po dawnych oceanach. Temperatura na Marsie jest bardzo niska i może osiągnąć nawet -125 stopni Celsjusza.

Jowisz

Jowisz jest piątą planetą od Słońca i jest największą planetą Układu Słonecznego. Jego średnica jest 11 razy większa niż średnica Ziemi, a masa jest dwa razy większa niż wszystkie inne planety razem wzięte. Jowisz ma sześć znanych naturalnych satelitów i okrągłe księżyce, z których największy jest Ganymedes. Temperatura na Jowiszu jest bardzo niska i może osiągnąć nawet -150 stopni Celsjusza. Jego atmosfera jest składana głównie z wodoru i helu, a wygląd Jowisza jest zdominowany przez ogromne, ciemne plamy, które są w rzeczywistości ogromnymi chmurami.

Saturn

Saturn jest szóstą planetą od Słońca i jest drugą największą planetą Układu Słonecznego. Jest znany przede wszystkim ze swojej charakterystycznej, prążkowanej obwódki i jest otoczony przez wiele zewnętrznych pierścieni składających się z kamieni, lodu i pyłu. Saturn ma siedem znanych naturalnych satelitów, w tym największy, Tytan, który jest większy od Merkurego. Temperatura na Saturnie jest bardzo niska i może osiągnąć nawet -180 stopni Celsjusza. Saturn ma bardzo skomplikowaną atmosferę składającą się z wodoru, helu i metanu.

Uran

Uran jest siódmą planetą od Słońca i jest trzecią największą planetą Układu Słonecznego. Jest otoczony przez sześć zewnętrznych pierścieni składających się z kamieni, lodu i pyłu. Uran ma dziewięć znanych naturalnych satelitów, w tym największy, Oberon. Temperatura na Uranie jest bardzo niska i może osiągnąć nawet -210 stopni Celsjusza. Uran jest najbardziej nachyloną planetą w Układzie Słonecznym i ma bardzo skomplikowaną atmosferę składającą się z wodoru, helu i metanu.