Dlaczego liście jesienią stają się czerwone lub żółte: Nauka o kolorach liści‍Czerwone i żółte liście są jednymi z najbardziej widocznych oznak jesieni w północnych regionach. Ale dlaczego niektóre liście zmieniają kolory? Skoro pytasz, pomożemy wyjaśnić to naturalne zjawisko za pomocą kolejnego artykułu edukacyjnego! Czerwone i żółte liście są powszechne w lasach, ponieważ wskazują na zmianę pory roku. Kiedy robi się chłodniej i skracają się godziny światła dziennego, drzewa reagują produkując pewne związki, które powodują te kolorowe zmiany na ich liściach. Na szczęście dla nas, istnieje również wiele więcej informacji na temat tego, dlaczego liście zmieniają kolor na czerwony lub żółty jesienią - czytaj dalej, aby poznać więcej szczegółów!

Co powoduje, że liście zmieniają kolor jesienią?

Większość liści, które widzimy jesienią, rośnie już od kilku miesięcy. Kolory jesiennych liści pochodzą z pigmentów, które są przechowywane w liściach. Kiedy dni zaczynają się ochładzać, liście drzewa zaczynają zmieniać kolor. Dzieje się tak, ponieważ drzewo produkuje pewne związki, które powodują te kolorowe zmiany na liściach.

  • Związki te nazywane są antocyjanami i nadają liściom czerwony lub fioletowy kolor. W niektórych przypadkach liście mają żółty lub pomarańczowy odcień.
  • Związki chemiczne w liściach reagują na zmiany temperatury, światła i innych czynników i powodują reakcję chemiczną, która zmienia kolor liści.

Barwniki w liściach służą głównie drzewu, a nie nam. Liście są jak płuca drzewa. Pobierają dwutlenek węgla z powietrza i uwalniają tlen, którym możemy oddychać. Pigment jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym dla liści, pomagając im uzyskać energię ze światła słonecznego. Fioletowe i czerwone pigmenty są szczególnym rodzajem filtra przeciwsłonecznego, który może chronić liście przed promieniami ultrafioletowymi, które są szczególnie silne wczesną jesienią.

Dlaczego liście są czerwone jesienią?

Wyjaśniliśmy powyżej, że liście zmieniają kolor na czerwony z powodu antocyjanów - związków, które są produkowane przez drzewa, aby liście były czerwone lub fioletowe jesienią. Czerwone liście są często znakiem, że zbliża się jesień. Ale dlaczego ten kolor liści jest powszechny szczególnie jesienią? Odpowiedź związana jest z długością dnia: Gdy dni stają się krótsze, a temperatury niższe, drzewa zaczynają wytwarzać antocyjany. Im więcej antocyjanów jest produkowanych, tym bardziej czerwone stają się liście. Ponieważ jesień na półkuli północnej charakteryzuje się skróceniem dni, drzewa zaczynają produkować antocyjany, aby stworzyć czerwone liście. Ten sam mechanizm wytwarza różne odcienie czerwieni w lasach strefy umiarkowanej na całym świecie - od czerwonawych liści klonów w Ameryce Północnej po japońskie klony w Azji.