Dlaczego warto uważać na meduzy podczas przebywania w morzuCzy wiesz, że istnieje ponad 200 gatunków meduz? Czy wiesz też, że niektóre gatunki mogą osiągać średnicę do pół metra i mieć macki długie nawet na 25 metrów? Jeśli brzmi to zbyt mocno jak coś z horroru, to prawdopodobnie dlatego, że słyszałeś o tym, jak niebezpieczne mogą być meduzy. W końcu na swoich mackach mają one komórki kłujące zwane nematocytami, które chwytają ofiary. Nawet nazwa "meduza" wydaje się dziwna, biorąc pod uwagę, że prawie w niczym nie przypominają one ryb. Chociaż nie jesteśmy w stanie pomóc Ci z tymi mackami... oto kilka wskazówek, jak unikać meduz podczas pływania w morzu.

Jak uniknąć użądlenia przez meduzę podczas pływania w morzu?

Meduzy można znaleźć w oceanach na całym świecie. Niektóre gatunki są bardziej niebezpieczne od innych, ale najważniejsze jest to, aby całkowicie unikać użądleń. Najlepszym sposobem na to jest poznanie miejsc, w których meduzy zwykle żyją i podjęcie odpowiednich środków ostrożności. Najniebezpieczniejsze meduzy to: meduza pudełkowa, meduza Irukandji i meduza niebieskoskrzydła. Dwie pierwsze występują zwykle w wodach tropikalnych, natomiast ostatnią z nich można znaleźć we wszystkich oceanach, w tym w Oceanie Arktycznym. Meduzę skrzynkową i meduzę Irukandji można rozpoznać po dzwonku w kształcie sześcianu, natomiast meduza niebieskobrzucha ma dzwonek w kształcie butelki. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej trzymaj się z dala od meduz, ponieważ nawet mniej niebezpieczne gatunki mogą być bardzo bolesne.

Trzymaj się z dala od miejsc z miękkim piaskiem i przebarwioną wodą.

Miękki, jedwabisty piasek i przebarwiona lub mętna woda to oznaki występowania niesławnego portugalskiego man o' war. Te meduzopodobne stworzenia mają jadowite macki, które mogą Cię użądlić. Jeśli je zobaczysz, najlepiej trzymaj się z dala od tego miejsca. Jeśli zostaniesz użądlony przez jedną z nich, postaraj się jak najszybciej usunąć macki. W przeciwnym razie będą one nadal żądlić.

Idź tam, gdzie jest duży ruch.

Meduzy mogą również ukrywać się w szczelinach rafy, pod gruzem lub za wodorostami. Jeśli przepłyniesz w pobliżu meduzy, najlepiej szybko się oddalić. Meduzy mogą użądlić po dotknięciu lub dotknięciu płetwami. W niektórych przypadkach takie użądlenia mogą być śmiertelne. Meduzy unikają zatłoczonych miejsc - wolą po prostu spokojniejsze otoczenie. Jeśli zobaczysz meduzę w pobliżu wody, załóż, że nie szuka ona kłopotów i zostaw ją w spokoju.