Jak obliczyć składkę OC na samochód?

Zakupienie polisy OC nie jest dzisiaj żadnym problemem – wystarczy wizyta w biurze ubezpieczeniowym lub skorzystanie z pomocy kalkulatora OC/AC. Ile kosztuje polisa OC? Na ile kupowane jest takie ubezpieczenie?

Czym jest polisa OC?

Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Polisa chroni innych użytkowników drogi przed kolizjami i stłuczkami spowodowanymi przez właściciela polisy. Brak ważnego ubezpieczenia OC sprawia, że wszelkie szkody spowodowane na drodze należy uiścić z własnej kieszeni.

Czy składka na polisę OC jest stała?

Nie – składka polisy OC nie jest stała i wynika ona z licznych zmiennych. Przy obliczaniu wysokości składki OC bierze się pod uwagę wiek kierowcy, jego doświadczenie w kierowaniu pojazdami liczone w latach, ale też uzbierane zniżki komunikacyjne. Na wysokość polisy wpływ ma również marka i wiek samochodu, jak i pojemność silnika. W przypadku młodych kierowców ubezpieczenie OC/AC będzie wysokie – wynika to z wysokiego ryzyka wypadków i kolizji u niedoświadczonych kierowców.

Czy polisę OC zakupić można przez Internet?

Zdecydowanie tak – pomoże w tym kalkulator OC/AC, dostępny bezpłatnie z wysokości przeglądarki internetowej. Aby znaleźć ofertę dla siebie, konieczne jest wpisanie w odpowiednie rubryki daty urodzenia posiadacza pojazdu, jak również numeru rejestracyjnego pojazdu. Pozostałe dane kalkulator pobiera z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To rozwiązanie sprawia, że nie ma potrzeby wpisywania wrażliwych danych, takich jak PESEL czy adres zamieszkania, które mogłyby paść łupem cyberprzestępców. Po kilkunastu sekundach kalkulator wskazuje najkorzystniejsze oferty na rynku, dopasowane do naszych potrzeb. Zakup polisy online to kwestia kilku kliknięć myszką.